Powrót do strony głównej

Poprawa efektywności ekonomicznej produkcji zielonego wodoru

Pozyskiwanie i uzdatnianie wody odgrywa ogromną rolę w efektywności ekonomicznej produkcji zielonego wodoru. Wysokiej jakości woda zwiększa wydajność całego procesu.

Do produkcji wodoru w procesie elektrolizy potrzeba dużej ilości uzdatnionej wody. Elektrownia o mocy 100 MW potrzebuje około 20 m3/h wody dejonizowanej i około 60 m3/h wody uzupełniającej (jeśli stosowane są wieże chłodnicze). Każdy zakład produkcyjny musi zatem posiadać niezawodne źródło wody i urządzenia do jej uzdatniania.

W skrócie o uzdatnianiu wody do produkcji wodoru

Produkcja zielonego wodoru może wykorzystywać wodę z różnych źródeł. Chociaż woda z sieci wodociągowej wydaje się najprostszą metodą, często bardziej opłacalne może być wykorzystanie wody powierzchniowej, morskiej lub gruntowej, a nawet ścieków. Decyzja dotycząca źródła wody jest kluczowa. Gdy jest dopracowana, inwestujesz w technologię, która służy Ci wydajnie przez lata.

hydrogen-3-lp1

Woda dejonizowana jest niezbędna do produkcji wodoru. Bez wody odpowiedniej jakości istnieje ryzyko awarii urządzeń i słabej wydajności. Z tego powodu firma Veolia Water Technologies ściśle współpracuje z producentami elektrolizerów i wodoru, tworząc wydajne stacje uzdatniania wody, które zapewniają ciągłą produkcję wody dejonizowanej.

Zwiększenie wydajności elektrolizera 

Elektrolizery są jednym z najdroższych elementów produkcji zielonego wodoru. Co więcej, zła jakość wody może mieć na nie wpływ powodując kosztowne konsekwencje. Gdy woda przenosi zanieczyszczenia do ogniw elektrolizera, z czasem powoduje ich uszkodzenie. Wtedy konieczne są ich naprawy, co przekłada się na kosztowne przestoje w celu konserwacji i napraw.
Bardziej niepokojące jest jednak ryzyko związane z żywotnością ogniw elektrolizera. Woda niskiej jakości skraca ją o kilka lat, a koszty produkcji są wyższe niż oczekiwano.
Niska jakość wody obniża wydajność elektrolizera. Może również zwiększyć zużycie energii do wyprodukowania tej samej ilości wodoru. Stanowi to kolejne kosztowne wyzwanie, którego można uniknąć w procesie produkcji.

Efektywność kosztowa z oczyszczonych ścieków

Dzięki odpowiedniej technologii można odzyskać wodę ze zrzutów wieży chłodniczej i innych strumieni procesowych. Jest to nasza koncepcja ponownego wykorzystania wody. Zamiast odprowadzać wodę, można ją skierować do uzdatniania, a następnie użyć do produkcji wodoru. W ten sposób można zmniejszyć całkowity pobór wody i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę ściekami przemysłowymi. Obie te kwestie pomagają obniżyć całkowity koszt produkcji wodoru.

hydrogen-3-lp2
Tlen emitowany z elektrolizy może być również wykorzystywany w procesie uzdatniania wody, podobnie jak generowane ciepło termiczne. Ponowne wykorzystanie produktów ubocznych produkcji wodoru w cyklu produkcyjnym pozwala na stworzenie bardziej zrównoważonego procesu poprzez minimalizację kosztu na kilogram wyprodukowanego wodoru.

Równowaga pomiędzy OPEX i CAPEX

Od wyboru źródła wody po instalację i konserwację stacji uzdatniania - każda podejmowana decyzja wpływa na równowagę między wydatkami inwestycyjnymi (CAPEX) i operacyjnymi (OPEX). Możesz wybrać metodę, która wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych, ale przyniesie korzyści w postaci niższych kosztów operacyjnych w nadchodzących latach. Na przykład rozwiązanie termiczne. Może tak być w przypadku odległej lokalizacji, takiej jak elektrownia na morzu, gdzie konserwacja byłaby droższa lub też w przypadku lokalizacji wymagającej drogiej energii elektrycznej. W takiej sytuacji należy obniżyć koszty operacyjne.

Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę oszczędności wynikające z wykorzystania ścieków lub wody morskiej jako źródła alternatywnego dla wody wodociągowej. Inwestując w efektywną oczyszczalnię w niedługim czasie można obniżyć koszty operacyjne w skali roku.  Jeśli chodzi o koszty wody do produkcji zielonego wodoru, Veolia Water Technologies pomaga przedsiębiorstwom znaleźć właściwą równowagę pomiędzy CAPEX i OPEX.

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Pobierz infografikę: Technologie uzdatniania wody z różnych źródeł

POBIERZ